Rodzaje dywanów

 

Piękny i zadbany dywan to ozdoba każdego pomieszczenia. Wybór dywanu wbrew pozorom nie polega tylko na zdecydowaniu o kolorystyce i wzorze jaki będzie na nim umieszczony. Oprócz walorów wizualnych dywan pełni rolę użytkową i z tego względu w trakcie podejmowania decyzji o zakupie należy wziąć pod uwagę właściwości włókien, z których jest wykonany no i oczywiście nasze zdolności finansowe.

Dywany naturalne i syntetyczne

 

Dywany naturalne można podzielić na 3 grupy. Są to dywany wełniane, jedwabne i sizalowe. Charakterystyka dywanów syntetycznych jest o wiele bardziej skomplikowana, ze względu na różnorodność włókien, z których są wykonywane. Wśród dywanów syntetycznych wyróżnić można produkty wykonane z włókien polipropylenowych (w tej grupie mieszczą się również dywany Heat-Set), akrylowych, wiskozowych i poliamidowych. Istnieją również inne gatunki włókien syntetycznych, jednak są one stosunkowo rzadko stosowane w produkcji. Często dywany syntetyczne są produkowane z wielu włókien równocześnie.

Dywany naturalne wełniane

 Dywan wełniany.

Do produkcji dywanów wełnianych używa się zazwyczaj wełny owczej lub wielbłądziej. Jest to więc zupełnie naturalne, bardzo miękkie i puszyste włókno. Za najlepszą na świecie uznaje się wełnę nowozelandzką, która gwarantuje najwyższą jakość włosia, połysk dywanu oraz komfort użytkowania. Podstawową cechą dywanów wełnianych jest ich wysoka elastyczność i sprężystość. Drugą ważną cechą tych dywanów jest ich wysoka wilgotność dzięki czemu dywany te mają bardzo dobre właściwości anty-elektrostatyczne, są dobrymi izolatorami ciepła oraz naturalnym stabilizatorem wilgotności powietrza. Dzięki gładkości włókien oraz właściwościom hydrostatycznym dywany wełniane jest bardziej odporne na zabrudzenia. Kolejną zaletą wełny jest jej trudnopalność. Wełna więc ma wiele swoich zalet, należy jednak pamiętać, że jest idealnym środowiskiem do rozwijania się drobnoustrojów – dywany wełniane nie są więc polecane dla alergików. Na tekstyliach wełnianych umieszczane są  różnego rodzaju oznaczenia. Podstawowym oznaczeniem jakości dywanu jest oklejenie go metką z logo Woolmark, który poświadcza, że dywan został wykonany ze 100% wełny strzyżonej

zwierząt żywych. Wymagają regularnego profesjonalnego czyszczenia z użyciem „ turboszczotki” i specjalnych środków czyszczących. Dobrze użytkują się dywany z domieszką włókien sztucznych.

Innym oznaczeniem dywanów jest oznaczenie wyrobu logo Wools of New Zealand, który jest nadawany tekstyliom stworzonym ze 100% wełny owczej z Nowej Zelandii.

Znak graficzny prawdziwej wełny.

Dywany naturalne jedwabne

 

Dywan naturalny jedwabny.

 

 

Zwane inaczej kobiercami jedwabnymi z dalekiego wschodu są najbardziej cenionymi i kosztownymi dywanami. Dywany wykonane z naturalnego jedwabiu posiadają niezwykły połysk i miękkość. Są to dywany ręcznie tkane, kojarzone z zamożnością i orientalnymi wzorami. Gęstość tkania dywanów jedwabnych jest bardzo duża, dzięki czemu dywany te są bardzo solidne. Nie lubią silnych zabrudzeń, należy je regularnie czyścić, najlepiej poprzez „głębokie trzepanie”i delikatne środki czyszczące.

 

Dywany naturalne sizalowe

 Dywan naturalny sizalowy.

Do produkcji tych dywanów używa się liści z agawy rosnącej w Afryce i Brazylii. Włókno sizalowe (sizalowe) jest bardzo wytrzymałe i odporne. Jedynym minusem tych dywanów jest ich szorstkość i twardość , są dość cienkie i trudno odkurzyć je dokładnie.

 

 

 

Dywany syntetyczne polipropylenowe

Dywan naturalny polipropylenowe.

Dywany te mają bardzo dużą wytrzymałość na ścieranie, dzięki czemu służą przez bardzo długo. Włókna są twarde ale za razem sprężyste. Dzięki tym właściwościom dywan zachowuje swój pierwotny wygląd przez bardzo długo. Włókna polipropylenowe SA odporne na drobnoustroje i insekty. Dywany wykonane z polipropylenu bardzo dobrze przewodzą ciepło, dzięki czemu nadają się doskonale do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Są tańsze od dywanów wełnianych. Dość dobrze się czyszczą.

 

Dywany syntetyczne Heat-Set

 Dywan syntetyczny Heat-set.

Dywany te stworzone są z włókna polipropylenowego poddanego działaniu wysokiej temperatury. Dzięki temu zabiegowi dywany te do złudzenia (z wyglądu) przypominają dywany wełniane. Właściwości dywanów Heat-Set są zbliżone do właściwości dywanów wykonanych z polipropylenu choć zazwyczaj długi włos powoduje szybsze zabrudzenie.

 

 

 

Dywany syntetyczne akrylowe

 Dywany syntetyczny akrylowe.

Dywany wykonane z przędzy akrylu są podobne w dotyku do dywanów wełnianych. Są miękkie i wykazują bardzo dobre właściwości izolacji cieplnej. Dywany te także charakteryzują się niezwykłymi, bardzo żywymi kolorami. Włókno akrylowe odporne jest na słońce (dzięki czemu dywan nie wyblaknie przez nasłonecznianie). Dywany akrylowe mają wysoką odporność na środki chemiczne , ale nie lubią zapierania brudu.

 

 

 

Dywany syntetyczne wiskozowe

Dywany syntetyczne wiskozowe.

Charakteryzują się bardzo wysokim połyskiem oraz niezwykłą miękkością. Wiskoza zwana jest inaczej sztucznym jedwabiem (ze względu na swoje właściwości zbliżone do naturalnego jedwabiu). Włókno wiskozowe ma jednak swoje minusy – szybko się wyciera oraz jest podatne na zabrudzenia. Wiskoza do złudzenia przypomina naturalny jedwab. Do czyszczenia należy używać specjalnych płynów, a wcześniej dogłębnego wytrzepania za pomocą turboszczotki.

 

Dywany syntetyczne poliamidowe

Dywany syntetyczne poliamidowe.

Wśród wszystkich (aktualnie wykorzystywanych) surowców, używanych do produkcji dywanów, włókno poliamidowe jest najbardziej trwałe i najmniej ścieralne. Dywany poliamidowe jednak często elektryzują się. W dywanach z poliamidu nie rozwijają się drobnoustroje i pleśnie. Jest to dywan bardzo łatwy w utrzymaniu pod warunkiem nie dopuszczenia do nadmiernego zabrudzenia.

 

 

 

Dywany tkane ręcznie lub maszynowo

 

Dywany tkane maszynowo

Dywany tkane maszynowo.

Obecnie wiele firm specjalizuje się w tkaniu dywanów metodą maszynową. Jest to tani sposób produkcji dywanów wełnianych oraz syntetycznych. Dywany tkane maszynowo mają cieńszą przędzę od dywanów tkanych ręcznie. Średnia klasa dywanu tkanego maszynowego to około 250 tys. pęczków w jednym metrze kwadratowym. Barwniki, za pomocą których farbowane są dywany są zazwyczaj barwnikami uzyskiwanymi chemicznie. Lubią się dość szybko „ przyklepywać” w połączeniu z brudem.

 

 

 

Dywany tkane ręcznie

Dywany tkane ręcznie.

Są zwane inaczej kobiercami. Dywany te produkowane są na dalekim wschodzie. Głównymi ośrodkami tkackimi tych dywanów są: Iran, Indie, Chiny, Tybet, Maroko, Turcja, Afganistan, Pakistan. W zależności od pochodzenia dywany te są bardzo rozbieżne jeśli chodzi o wzornictwo, sposób tkania oraz gatunek. Za najlepsze uchodzą ręcznie tkane kobierce z Iranu (z miast Ghom, Tabriz, Isfahan itd). Przy produkcji dywanów ręcznie tkanych zazwyczaj używa się barwników naturalnych. Są to dywany kosztowne ze względu na sposób ich produkcji oraz czas produkcji. Średnia klasa dywanów ręcznie tkanych to około 150 tys. pęczków w jednym metrze kwadratowym. Wymagają profesjonalnego z użyciem specjalnych środków czyszczenia. Nie wolno zapierać brudu, plam środkami chemicznymi dostępnymi w sklepach ze względu na możliwość odbarwienia.

 

 

Dywany ręcznie tuftowane

Dywany ręcznie tuftowane.

Coraz bardziej popularne obecnie dywany to dywany z grupy ręcznie „tuftowane”. Charakteryzują się one wysokim runem, oraz nowoczesnym wzornictwem w pięknie dobranych kolorach. Dywany te są miękkie, puszyste oraz sprężyste. Dywany z tej grupy mają od spodu podszycie antypoślizgowe wykonane najczęściej z bawełny (przyklejone do dywanu). Najczęściej spotyka się dywany ręcznie tuftowane wełniane oraz akrylowe. Dywany te są odporne na zabrudzenia oraz odznaczają się bardzo solidnym i estetycznym poziomem wykonania. Wymagają co jakiś czas profesjonalnego dogłębnego wytrzepania za pomocą turboszczotki.

 

 

 Dywany shaggy.

 

Dywany shaggi.

 

 

Dywany Shaggy to, kolejna grupa dywanów która posiada bardzo wysoki włos. Zazwyczaj wykonane są z wełny albo poliamidu czy polipropylenu. Wysokość runa tych dywanów waha się od 3 do 8 centymetrów. Dywany te są niezwykle nowoczesne, puszyste oraz bardzo miękkie. Swoją popularność zawdzięczają nietypowemu wyglądowi. Dość szybko się brudzą i wymagają profesjonalnego czyszczenia. / zwłaszcza wełniane/. Ale jeśli się o nie dba to długo wyglądają jak nowe.

 

Podział dywanów ze względu na kraj pochodzenia

 

Dywany perskie

Dywany perskie.

 

Dywany te pochodzą z dawnej Persji czyli Iranu, Pakistanu, Afganistanu. Są to najbardziej cenione dywany. Wytwarzane są z jedwabiu oraz wełny. Kobierce Perskie charakteryzuje niezwykła precyzja tkania oraz wyszukane, orientalne wzornictwo. Wiedzę na temat tkania tych dywanów przekazuje się od około 2 500 lat z pokolenia na pokolenie. Mając takie dywany możemy być pewni, iż przy fachowej pielęgnacji będą w naszej rodzinie przez wiele pokoleń.

 

 

  Dywany indyjskie

 

 Dywany indyjskie.

  Coraz bardziej pożądane dywany z Indii zawdzięczają swoją popularność  nowoczesnym wzorom oraz bardzo dobrym gatunkom wełny używanym do ich produkcji. Zazwyczaj do ich produkcji stosuje się wysokogatunkową wełnę z Tybetu czy Nepalu. Dywany te mają mniejszą gęstość tkania niż dywany Perskie, są za to bardzo grube i puszyste. Ręcznie tkany dywan z Indii jest bardzo wytrzymały – żywotność takiego dywanu oblicza się na długość życia jednego pokolenia. Dywany z Indii posiadają piękne, delikatne wzornictwo. Każdy wzór na dywanie jest ręcznie przycinany. Wśród tych dywanów wyróżnić należy dywany z prowincji Gabbeh, które charakteryzują się orientalnym wzornictwem oraz nietypowym gatunkiem wełny. Należy uważać na zawilgocenia , które w połączeniu z brudem powoduje b. nieprzyjemne zapachy.

 

Dywany marokańskie

Dywany marokańskie.

Dywan marokański, to bardzo puszysty, miękki dywan. Wysoki włos – około 3 – 4 centymetrów oraz wygląd „skóry z barana” – to niektóre z charakterystycznych cech tego typu dywanów. Są to porządne, masywne dywany. Każdy ręcznie tkany dywan marokański otrzymuje po zakończeniu tkania certyfikat – ze względu na swoją jakość – żółty (przeciętna jakość), zielony (dobra jakość) oraz niebieski (najwyższa jakość dywanu). Dywany te są w kolorze naturalnej wełny, na których widnieją tylko delikatne, raczej spokojne wzory. Wymaga profesjonalnego dbania, od czasu do czasu wytrzepania za pomocą turboszczotki.

 

Dywany chińskie

 Dywany chińskie.

 

 

  Są tkane z wełny jak i jedwabiu. Najbardziej charakterystyczną cechą tych dywanów jest niebywałe, kwiatowe wzornictwo. Wzory na dywanie są ręcznie, głęboko przycinane. Są to grube, sprężyste dywany, dzięki czemu zyskują coraz większą popularność. Niestety są bardzo rzadko spotykane w Europie ze względu na swoją cenę. Proszę nie mylić ich z tanimi pseudo dywanami sztucznymi sprzedawanymi na bazarach, które nie dość ,ze są nic nie warte , to szybko się brudzą i emitują do otoczenia szkodliwe substancje.